TERAPIA UZALEŻNIEŃ

Jest to wieloetapowy proces leczenia uzależnień oparty na spotkaniu dwojga ludzi.

Główną zasadą, która warunkuje skuteczność terapii stanowi zbudowanie relacji pomiędzy terapeutą a pacjentem. Relacja terapeutyczna, którą buduję z pacjentem jest oparta na szczerości, otwartości i zaufaniu. Stanowi to pewne wyzwanie, a osoba uzależniona musi podjąć w pełni świadomie decyzje o chęci udziału w tym procesie. W zbudowaniu bezpieczeństwa pomaga moje zaangażowanie jako terapeuty oraz przestrzeń i czas poświęcony pacjentowi, aby przede wszystkim go wysłuchać i zrozumieć.

Każde spotkanie odbywa się w atmosferze dyskrecji i zaufania.

Korzyści z udziału w indywidualnej terapii uzależnień:

Udział w terapii przede wszystkim pomaga w zdobyciu większej wiedzy o samym  sobie. Przy wsparciu terapeuty uzależniony pacjent może zrozumieć swoje emocje, myśli (często automatyczne) i zachowania, które niejednokrotnie powodują codzienny dyskomfort i wspierają nałogowe zachowania. Indywidualne sesje z terapeutą uzależnień służą nauczeniu pacjenta, w jaki sposób może panować nad negatywnymi emocjami ale też odczuwać być może zapomniane emocje takie jak np. gniew i strach czy radość i wrażliwość.

Osoby borykające się chorobą – uzależnieniem często budują swój własny świat oparty na iluzji i usprawiedliwianiu. Jest to świat, w którym walkę toczą racjonalność przeciwko niezdrowym oczekiwaniom, pragnieniom i potrzebom wynikającym z uzależnienia. Pacjent podczas terapii ma wyjątkową szansę do nauczenia się życia na nowo. Terapia sprzyja nauce tego jak rozmawiać z innymi o swoich problemach i sukcesach. Ponadto może, pomóc w poprawieniu umiejętności podejmowania decyzji oraz rozwijaniu zdrowej samooceny. Osoba uzależniona uczy się życia świadomego, w kierunku wyznaczonych przez siebie celów, które są niezależne od nałogu.

Podczas sesji poznaję historię pacjenta. Przyglądamy się wspólnie z pacjentem nie tylko historii nałogu, a całości. Każda choroba ma swoje przyczyny i skutki. Tak samo uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy patologiczny hazard nie biorą się znikąd i maja swoje przyczyny. Warto wspomnieć, że uzależnienie jest najczęściej jedynie objawem trudnych doświadczeń i traum, które są skrzętnie skrywane a niejednokrotnie wyparte przez pacjenta.

W tym miejscu chcemy przypomnieć o relacji z terapeutą – to ona może pomóc choremu w zrozumieniu wydarzeń, które mogły przełożyć się na powstanie nałogu.

Terapia uzależnień pozwoli pacjentowi na poprawienie relacji z samym sobą i otaczającym go światem.

 

Scroll to Top